Najważniejsze właściwości tarcicy budowlanej
Drewno praktycznie od zawsze było wykorzystywane jako materiał budowlany. Obok kamienia stanowiło jeden z najtrwalszych, solidnych, a jednocześnie przyjazny człowiekowi tworzyw. Poznaj najważniejsze zalety drewna jako materiału używanego do budowy domów, a także właściwości tarcicy budowlanej.
Unikalne cechy tarcicy budowlanej
Unikalne cechy drewna wykorzystywane są powszechnie nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale i przemysłowym. Drewniane elementy umożliwiają tworzenie różnorodnych konstrukcji, które mogą służyć przez długi czas. Oprócz domów i innych budynków użytkowych z drewna buduje się także m.in. łodzie, meble czy elementy dekoracyjny, a także wykańcza się nim wnętrza. Jest to materiał ekologiczny, uniwersalny i przyjazny człowiekowi.
Głównym surowcem w branży drzewnej jest tarcica. Z tarcicy wykonuje się m.in. okładziny podłóg, elewacji, boazerii i tarasów. Do produkcji tarcicy można zastosować drewno pochodzące z różnych gatunków drzew iglastych i liściastych. W branży budowlanej najczęściej wykorzystywana jest tarcica dębowa, bukowa, jesionowa, brzozowa, świerkowa, sosnowa.
Tartak DES HAUSE do wytwarzania tarcicy budowlanej wykorzystuje drewno dłużycowe pochodzące głównie z polskich lasów. Wyjątek stanowi modrzew syberyjski, zapewniany w postaci desek elewacyjnych i tarasowych.
Drewno - naturalny materiał budowlany o wyjątkowych właściwościach
Drewno z powodzeniem można uznać za jeden z najlepszych materiałów budowlanych, z jakich może skorzystać człowiek. Wyróżnia się wieloma zaletami użytkowymi. Wykazuje wyjątkowe właściwości termiczne, a w szczególności odporność na wysokie temperatury. Dzięki temu tarcica może stanowić doskonały element konstrukcyjny w przypadkach, gdy konieczna jest duża wytrzymałość termiczna. Jest również niezwykle odporna, przez co może być używana jako element narażony na szczególne obciążenia, np. belki konstrukcyjne czy krawędziaki.
Tarcica to jeden z najbardziej cenionych produktów w branży budowlanej. Trzeba jednak pamiętać, że jej jakość w dużej mierze zależy od właściwości drewna, z jakiego została wykonana, a także wdrożonych procesów produkcji.