Jak pielęgnować podłogę z drewna?
Podłoga z drewna to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu. Klasyczne piękno i ponadczasowa stylistyka drewnianych podłóg są gwarancją nieograniczonych możliwości aranżacyjnych. Deska podłoga z naturalnego drewna jest trwała, pomaga osiągnąć w pomieszczeniu odpowiedni mikroklimat, ma właściwości antystatyczne i izolacyjne, a jej powierzchnia jest odnawialna i bez problemu poddaje się renowacji. Podłoga z drewna będzie spełniać swoją funkcję i wyglądać estetycznie przez lata tylko wtedy, gdy zadbamy o nią w odpowiedni sposób. Sprawdźmy, jak pielęgnować drewnianą podłogę.
Codzienne czyszczenie desek podłogowych
Drewniana deska podłogowa ma strukturę porowatą i wykazuje właściwości higroskopijne, czyli łatwo absorbuje wodę i wilgoć z powietrza. Zmiany wilgotności drewna to bezpośrednia przyczyna zjawisk kurczenia się i pęcznienia drewna. Nadmierna wilgotność stwarza ponad to doskonałe warunki do rozwoju grzybów, które powodują rozkład drewna. Z tego powodu deska podłogowa powinna zostać zabezpieczona przed działaniem wody. Drewnianej podłogi nie wolno czyścić za pomocą mokrego mopa, ponieważ jej właściwości strukturalne ulegną znacznemu osłabieniu. Niemniej, codzienne czyszczenie drewnianej podłogi jest bardzo ważne. Należy regularnie usuwać z niej zanieczyszczenia, zwłaszcza piasek zdolny do rysowania powierzchni. Do zamiatania lub odkurzania używamy szczotek z miękkim włosiem. Od czasu do czasu powierzchnię można przetrzeć delikatnie nawilżoną szmatką. Metoda mycia desek drewnianych to tzw. „sprzątanie na sucho”.
Lakierowana i olejowana deska podłogowa
Szczegółowe zasady pielęgnacyjne uwarunkowane są rodzajem wykończenia drewnianej deski podłogowej. Podłoga może być lakierowana lub olejowana. Lakierowane deski podłogowe są podatne na zarysowania, dlatego do zamiatania warto używać szczotek z miękkiego włosia i systematycznie pozbywać się piasku. Nogi mebli można zabezpieczyć filcowymi podkładkami. Podłogi lakierowane pielęgnujemy za pomocą specjalnych środków, produkowanych na bazie żywic akrylowych. Raz w miesiącu deski należy wypastować pastą nabłyszczającą. Bardzo zniszczoną podłogę poddaje się cyklinowaniu, w wyniku którego usuwa się wierzchnią warstwę lakieru i przygotowuje podłoże do nałożenia nowej. Pamiętajmy, że lakierowane deski źle znoszą działanie środków czyszczących na bazie tłuszczy, acetonu, benzyny i sody.
Olejowana deska podłogowa również wymaga codziennego usuwania zabrudzeń, zgodnie z zasadą sprzątania na sucho. Powinna być pielęgnowana delikatnymi środkami natłuszczającymi. Raz w miesiącu podłogę olejowaną myje się specjalistycznym mydłem lub olejem, które stanowią barierę ochronną przed nadmiernym wnikaniem w strukturę drewna cząsteczek brudu. Raz w roku deski należy ponownie zaolejować, co pozwoli wydłużyć ich żywotność i zabezpieczyć przed zniszczeniami eksploatacyjnymi. Większe uszkodzenia warstwy powierzchniowej można zeszlifować miejscowo, a następnie nałożyć odpowiednią warstwę oleju.