Deski szalunkowe. Charakterystyka i zastosowanie
Wśród wielu produktów, jakie oferują tartaki, dużym zainteresowaniem cieszy się deska szalunkowa. Warto dowiedzieć się, czym ona jest i do czego służy. Zachęcamy do zapoznania się z dzisiejszym wpisem!
Szalunek, czyli deskowanie
Deskę szalunkową można spotkać niemal przy każdej budowie domu jednorodzinnego, chociaż czasami używa się jej również przy budowie większych obiektów. Z niej tworzy się szalunek, czyli konstrukcję, która ma nadać betonowej wylewce określony, zaplanowany kształt. Szalunek zresztą często nazywany jest właśnie deskowaniem. Deskę szalunkową wykorzystuje się przy stawianiu fundamentów, ale też schodów, nadproży, stropów, ogrodzeń i wielu innych konstrukcji. Deska pozostaje przy betonie, dopóki nie zwiąże się on wystarczająco solidnie, co zazwyczaj trwa kilka tygodni. Ponieważ deska szalunkowa nie związuje się z betonem, łatwo ją zdemontować, nie ma również problemu, by użyć jej ponownie. Produkty tego typu zazwyczaj mają od 25 do 32 mm grubości.
Zalety deski szalunkowej
Deska szalunkowa to najczęściej świerkowa lub sosnowa tarcica budowlana, która nie wchłania wody. Oznacza to, że z powodzeniem może być wykorzystywana na zewnątrz. Chociaż w marketach budowlanych pojawiają się nowsze propozycje do wykonywania szalunku, deska cały czas cieszy się dużą popularnością – jest stosunkowo tania, a do tego można jej użyć ponownie, np. przy późniejszym wykonywaniu ogrodzenia z betonowym fundamentem czy kopaniu oczka wodnego lub basenu. Używaną deskę szalunkową można również sprzedać. Z deską szalunkową ponadto komfortowo pracuje się na budowie – jest stosunkowo lekka, a do tego łatwo się ją montuje i demontuje. Dobrą decyzją jest zawsze zakup deski szalunkowej w zaufanym tartaku. Dzięki temu możemy być pewni, że deska będzie odporna na działanie wody (nie spęcznieje podczas deszczu), a wylewka nie zmieni przez to kształtów i pozostanie bezpieczna. To także ekonomiczne rozwiązanie. Zakup bezpośrednio u producenta jest zawsze tańszy niż u pośrednika.